đŸ„ŹA 80/10/10 diĂ©tĂĄrĂłlđŸ„Ź

SzerzƑ: orosz KözzĂ©tĂ©ve:

ƐrĂŒltsĂ©g azt kĂ©pzelni, hogy mindent tovĂĄbbra is ugyanĂșgy csinĂĄlhatunk, mint eddig, Ă©s közben az eredmĂ©ny majd mĂĄs lesz. Ha tĂ©nyleg egĂ©szsĂ©gesek szeretnĂ©nk lenni, akkor el kell kezdeni egĂ©szsĂ©gesebben Ă©lni.

De pontosan min is kell vĂĄltoztatni?
Naponta több tucat, egymĂĄsnak ellentmondĂł vĂ©lemĂ©nnyel Ă©s Ă©rtelmezĂ©ssel talĂĄlkozunk a tĂĄplĂĄlkozĂĄstudomĂĄny gyakorlatilag valamennyi terĂŒletĂ©n. Úgy tƱnik, hogy a sĂșlykontroll, a testsĂșlyvesztĂ©s egyetlen ĂĄllandĂł eleme a zƱrzavar.
Hetente jönnek divatba ĂșjabbnĂĄl Ășjabb Ă©trendek, diĂ©tĂĄk, mĂłdszerek, Ă©s mindegyik megoldĂĄst kĂ­nĂĄl pocakos problĂ©mĂĄinkra. Egyesek azt javasoljĂĄk, csökkentsĂŒk minimĂĄlisra a zsĂ­rfogyasztĂĄst, mĂĄsok szerint azonban a zsĂ­rfogyasztĂĄstĂłl nem hĂ­zunk el, sƑt, attĂłl leszĂŒnk egĂ©szsĂ©gesek. Megint mĂĄsok a szĂ©nhidrĂĄtokat kĂĄrhoztatjĂĄk, miközben kollĂ©gĂĄik meggyƑzƑ bizonyĂ­tĂ©kokat tartanak elĂ©nk, melyek azt igazoljĂĄk, hogy a helyes tĂĄplĂĄlkozĂĄs fƑ eleme a teljes kiƑrlĂ©sƱ gabona.
ElgondolkodtatĂł, hogy vajon ezek közĂŒl az egymĂĄsnak ellentmondĂł elmĂ©letek közĂŒl melyiknek van igaza, Ă©s melyik az, ami csak ostoba maszlag. Vagy az igazsĂĄg most is az arany közĂ©pĂșton van?
Érdekelt ez a tĂ©ma, Ă­gy elkezdtem tanulmĂĄnyozni, kutatni utĂĄna. Gondoltam megosztom veletek, mit talĂĄltam Ă©n.


80/10/10 az egészségért, szépségért és energiåért
3 fĂ©le forrĂĄsbĂłl nyerĂŒnk kalĂłriĂĄt: a szĂ©nhidrĂĄtokbĂłl, a fehĂ©rjĂ©kbƑl Ă©s a zsĂ­rokbĂłl. A 80/10/10 azt jelenti, hogy a kalĂłriatĂĄpanyag-arĂĄny 80% (minimum) a szĂ©nhidrĂĄt, 10% (maximum) a fehĂ©rje Ă©s 10% a zsĂ­r.
A 80/10/10 Ă©trend szerint pl. napi 2000 kalĂłria a következƑkĂ©ppen oszlik meg: 1600 kalĂłria a szĂ©nhidrĂĄtbĂłl Ă©s 200-200 kalĂłria fehĂ©rjĂ©bƑl Ă©s zsĂ­rokbĂłl. TermĂ©szetesen ezeknek a tĂĄpanyagoknak a forrĂĄsai nem ugyanazok, kĂŒlönbözƑ formĂĄban lehet Ƒket felvenni, erre rĂĄ is tĂ©rĂŒnk.


Szénhidråt

TĂĄplĂĄlkozĂĄsi szakĂ©rtƑk Ă©s egĂ©szsĂ©gtudatos diabetikusok ĂĄltalĂĄban egyetĂ©rtenek azzal, hogy a bevitt kalĂłriĂĄk 60-80%-ĂĄnak szĂ©nhidrĂĄtbĂłl kellene szĂĄrmaznia. Ha a szĂ©nhidrĂĄtok arĂĄnya messze elmarad a 80%-tĂłl, akkor törvĂ©nyszerƱ, hogy a szĂŒksĂ©gesnĂ©l több fehĂ©rjĂ©t Ă©s zsĂ­rt (de legfƑkĂ©pp zsĂ­rt) fogyasztunk.
Ha Ă©trendĂŒnkben nincs elegendƑ mennyisĂ©gƱ szĂ©nhidrĂĄt, az egy sor egĂ©szsĂ©gi problĂ©ma kialakulĂĄsĂĄhoz vezet. Ezek között emlĂ­tenĂ©m elsƑ sorban az Ă©tkezĂ©si zavarokat, a tĂșlzott kĂ­vĂĄnĂłssĂĄgot, a gyengesĂ©get Ă©s minden olyan problĂ©mĂĄt ami a tĂșlzott mennyisĂ©gƱ zsĂ­r fogyasztĂĄsĂĄval egyĂŒtt jĂĄr. Ha a napi kalĂłriabevitel több, mint 10%-a szĂĄrmazik fehĂ©rjeforrĂĄsbĂłl, az csökkenti az energiaszintet Ă©s savas toxĂ©miĂĄt okoz, ami a csontritkulĂĄs, a vesebetegsĂ©gek, az Ă­zĂŒleti gyulladĂĄs, az immunhiĂĄnyos betegsĂ©gek Ă©s a rĂĄk elƑfutĂĄra. Ha a zsĂ­r haladja meg a 10%-ot, a cukorbetegsĂ©g, szĂ­v- Ă©s Ă©rrendszeri betegsĂ©gek, stroke, rĂĄk Ă©s sok mĂĄs betegsĂ©g kialakulĂĄsĂĄhoz vezet.
A tĂșl kevĂ©s szĂ©nhidrĂĄt, a tĂșl sok zsĂ­r vagy a tĂșl sok fehĂ©rje sĂșlyos egĂ©szsĂ©gĂŒgyi következmĂ©nyekkel jĂĄr.
Ahhoz, hogy a sejtjeink hasznosĂ­tani tudjĂĄk az elfogyasztott Ă©telt, fĂŒggetlenĂŒl attĂłl, hogy elsƑsorban szĂ©nhidrĂĄtokat, fehĂ©rjĂ©ket vagy zsĂ­rokat tartalmaz-e, elƑször egyszerƱ cukorrĂĄ kell alakĂ­tania azokat. Messze a legkönnyebb a szĂ©nhidrĂĄtokat hasznos cukorrĂĄ alakĂ­tani. TestĂŒnk minden sejtje Ă©s szövete szĂĄmĂĄra a glĂŒkĂłz jelenti az elsƑdleges Ă©s legjobb ĂŒzemanyagot. Vannak olyan sejtjeink is (pĂ©ldĂĄul az agysejtek, a vörösvĂ©rsejtek Ă©s bizonyos idegszövetek sejtjei), amelyek mƱködĂ©se szinte kizĂĄrĂłlag a glĂŒkĂłztĂłl fĂŒgg.


GyĂŒmölcs , mint alapanyag

A legtöbb ember szĂĄmĂĄra idegen a gondolat, hogy annyi gyĂŒmölcsöt egyĂŒnk, ami mĂĄr egy-egy Ă©tkezĂ©st is kitesz. Pedig e gondolat megvalĂłsĂ­tĂĄsĂĄnak most jött el az ideje. A gyĂŒmölcs arra termett, hogy az ember legfƑbb tĂĄplĂĄlĂ©ka legyen, tartalmaz mindent, ami ahhoz kell, hogy tĂĄplĂĄlkozĂĄsunk legfƑbb forrĂĄsĂĄvĂĄ vĂĄljon.
Könnyen Ă©s termĂ©szetesen ĂĄt tudunk ĂĄllni arra, hogy a napi bevitt kalĂłria 80%-ĂĄt nyers, egyszerƱ szĂ©nhidrĂĄtokbĂłl fedezzĂŒk, ha egyszer sikerĂŒl megtanulni, hogy az ĂĄltalunk annyira szeretett diĂłfĂ©lĂ©kbƑl Ă©s olajos magvakbĂłl csak mĂ©rtĂ©kkel fogyasszunk, ellenben nagy mennyisĂ©gƱ friss, Ă©rett idĂ©nygyĂŒmölcsöt egyĂŒnk.


Fehérje

Bizonyos piaci erƑk igencsak tĂșloznak abban a kĂ©rdĂ©sben, hogy mennyi fehĂ©rjĂ©re van szĂŒksĂ©gĂŒnk, Ă©s annak a funkciĂłjĂĄt is tĂ©vesen mutatjĂĄk be.
Azt szoktĂĄk mondani, hogy nagyon sok fehĂ©rjĂ©re van szĂŒksĂ©gĂŒnk, hogy legyen energiĂĄnk Ă©s, hogy ne legyĂŒnk betegek. Pedig mi sem ĂĄll messzebb az igazsĂĄgtĂłl. A fehĂ©rje elsƑdleges funkciĂłja a növekedĂ©s, ami egy felnƑtt embernĂ©l elhanyagolhatĂł mĂ©rtĂ©kƱ, valamint szerepe van mĂ©g a sĂ©rĂŒlĂ©sek gyĂłgyĂ­tĂĄsĂĄban Ă©s az elhasznĂĄlĂłdott sejtek cserĂ©jĂ©ben.
Az anyatej kalĂłriatartalmĂĄnak ĂĄtlagosan kb. 6%-ĂĄt adja a fehĂ©rje. Ez mĂĄr önmagĂĄban is elegendƑ bizonyĂ­tĂ©k arra, hogy a felnƑtteknek sincs szĂŒksĂ©gĂŒk ennĂ©l nagyobb arĂĄnyĂș fehĂ©rjefogyasztĂĄsra, hiszen a fehĂ©rjeigĂ©nye a rendkĂ­vĂŒl gyorsan növekedƑ csecsemƑknek a legmagasabb. TĂșl sok fehĂ©rje veszĂ©lyes ĂĄllapotot idĂ©z elƑ Ă©s folyamatosan mĂ©rgezi a szervezetet.
A testĂ©pĂ­tƑk sokĂĄig abban a tĂ©vhitben Ă©ltek, hogy az elfogyasztott fehĂ©rje izomtömeg-növelƑ hatĂĄsĂș, ezĂ©rt extra mennyisĂ©gƱ fehĂ©rjĂ©t Ă©s kevĂ©s szĂ©nhidrĂĄtot ettek. ValĂłjĂĄban csakis a sĂșlyzĂłzĂĄs növeli az izmokat. Igaz azonban, hogy ha kevĂ©s szĂ©nhidrĂĄtot fogyasztunk, megnƑ a fehĂ©rjeszĂŒksĂ©gletĂŒnk, mivel a test a fehĂ©rjĂ©t alakĂ­tja szĂ©nhidrĂĄttĂĄ (ami egy rendkĂ­vĂŒl energiaigĂ©nyes folyamat), Ă©s azt hasznosĂ­tja ĂŒzemanyagkĂ©nt. Így azonban nem tudjĂĄk elĂ©rni a kĂ­vĂĄnt eredmĂ©nyt.
A 80/10/10 Ă©trendet követƑ testĂ©pĂ­tƑk megtapasztaltĂĄk, hogy ha elegendƑ kalĂłriĂĄt biztosĂ­tanak a szervezetĂŒknek szĂ©nhidrĂĄtforrĂĄsbĂłl, akkor fehĂ©rjeigĂ©nyĂŒk jelentƑsen csökken Ă©s nem csak az energiĂĄjuk lesz több, hanem izmaik növekedĂ©se is fokozĂłdik.
A kanadai Lisa Oborne (aki Ă©vek Ăłta profi testĂ©pĂ­tƑ) elmondĂĄsa szerint karrierje legjobb eredmĂ©nyĂ©t akkor Ă©rte el, amikor ĂĄttĂ©rt a 80/10/10 Ă©trendre. Olyan hirtelen izomtömeg-növekedĂ©st Ă©rt el amilyet egyik edzƑje sem lĂĄtott mĂ©g soha.
FehĂ©rje kizĂĄrĂłlag gyĂŒmölcsbƑl Ă©s zöldsĂ©gbƑl
Egy kizĂĄrĂłlag gyĂŒmölcsökbƑl Ă©s zöldsĂ©gekbƑl ĂĄllĂł Ă©trend mellett a fehĂ©rjebevitel kalĂłriaszĂĄzalĂ©ka 5% körĂŒl alakul.
Ha ehhez hozzåadunk kevés diófélét és olajos magvakat, akkor ez az aråny picivel magasabb lesz.

PĂ©ldĂĄul:
-10 szem ƑszibarackbĂłl ĂĄllĂł Ă©tkezĂ©s (420 kalĂłria) 7g fehĂ©rjĂ©t tartalmaz.
-10 banånból ålló étkezés (1085 kalória) 12g fehérjét tartalmaz.
-Egy közepes fej salåta (kb. 50 kalória) 5,5g fehérjét tartalmaz.
Ha teljes Ă©rtĂ©kƱ Ă©teleken Ă©lĂŒnk, amik elegendƑ kalĂłriĂĄt biztosĂ­tanak, nem lĂ©tezik olyan ĂĄllapot, hogy fehĂ©rjehiĂĄny.


ZsĂ­r

A tĂĄplĂĄlkozĂĄsi szakemberek megmondtĂĄk mit kell tennĂŒnk ahhoz, hogy egĂ©szsĂ©gesebbek legyĂŒnk: emelni kell a szĂ©nhidrĂĄtfogyasztĂĄst Ă©s csökkenteni a zsĂ­rfogyasztĂĄst. De attĂłl, hogy tudjuk mit kellene tennĂŒnk, termĂ©szetesen nem jelenti azt, hogy meg is tesszĂŒk. HosszĂș tĂĄvĂș vĂĄltozĂĄsokat csak Ășgy tudunk elĂ©rni ha nem csak teszĂŒnk az egĂ©szsĂ©gĂŒnkĂ©rt, hanem ettƑl boldogok is vagyunk.
Úgy tƱnik mĂ©g nem jöttĂŒnk rĂĄ, hogyan lehetnĂ©nk boldogok kevesebb zsĂ­rral is, mert eddig mĂ©g alig sikerĂŒlt megvalĂłsĂ­tanunk ezt az egyszerƱ Ă©trendi vĂĄltoztatĂĄst. A kĂłros elhĂ­zĂĄs, a jĂĄrvĂĄnyszerƱen terjedƑ cukorbetegsĂ©g, a szarvasmarha-leukĂ©mia Ă©s a kergemarhakĂłr fenyegetĂ©sei egyĂŒttesen sem tudtĂĄk rĂĄvenni az embereket arra, hogy csökkentsĂ©k hĂșs-, tej-, baromfi-, hal-, Ă©s olajfogyasztĂĄsukat vagy csak Ășgy ĂĄltalĂĄban a zsĂ­rfogyasztĂĄst
A zsĂ­roknak ezernyi funkciĂłja van az Ă©tkezĂ©sĂŒnkben Ă©s a testĂŒnkben egyarĂĄnt Ă©s tĂ©vedĂŒnk ha azt hisszĂŒk, hogy a zsĂ­r csak rossz lehet. A zsĂ­r koncentrĂĄlt ĂŒzemanyagforrĂĄs amiben grammonkĂ©nt kĂ©tszer annyi kalĂłria van, mint a szĂ©nhidrĂĄtokban vagy a fehĂ©rjĂ©kben. Az Ă©telekben lĂ©vƑ zsĂ­r a zsĂ­rban oldĂłdĂł vitaminok kizĂĄrĂłlagos forrĂĄsa Ă©s hordozĂłja.

Mivel tudnånk fedezni a 80/10/10 étrend szerint az ajånlott esszenciålis zsírsav bevitelét?


-Reggeli: 60-70dkg mangĂł Ă©s 30-40dkg ĂĄfonya
-Ebéd: 1kg 30dkg banån
-Vacsora: 45dkg narancs, 45dkg rĂłmai salĂĄta, 20-25dkg paradicsom

Tudom, tudom mit gondoltok! Igen, az az ebĂ©d tĂ©nyleg 10-11 banĂĄnt tartalmaz. És ezen a ponton szeretnĂ©m leszögezni, hogy legjobb tudomĂĄsom szerint azok az emberek akik ezt az Ă©trendet követik sokkal vĂĄltozatosabban Ă©tkeznek, mint az ĂĄltalam felhasznĂĄlt könyvben lĂ©vƑ minta amit az elƑbb lĂĄthattatok.


Zöldek az étrendben? Még szép!
A szĂĄmunkra legĂ©rdekesebb rĂ©szt hagytam utoljĂĄra. MĂ©gis mit mond ez az Ă©trend a zöld levelekrƑl? TermĂ©szetesen a sokak ĂĄltal kedvelt zöldturmix alapanyagait kifejezetten ajĂĄnlja az Ă©trend kitalĂĄlĂłja, könyv Ă­rĂłja. A lĂĄgy, leveles zöldsĂ©gekbƑl pĂ©ldĂĄul (mint a spenĂłt, salĂĄta stb) szĂł szerint korlĂĄtlan fogyasztĂĄst emlĂ­t!
És kĂ©rdezem Ă©n. Hogy Ă©lhetnek emberek anĂ©lkĂŒl, hogy tudnĂĄk a zöld levelek jĂłtĂ©kony hatĂĄsait?
Minél többen vagyunk, annål inkåbb kötelességemnek érzem, hogy az egész vilåg megtudja mi az egészséges élet és test legfontosabb alkotóeleme, inkåbb alapköve..a zöldturmix!

đŸ„ŹA Zöld legyen veled!đŸ„Ź
Ha szeretnĂ©d megosztani recepted,tanĂĄcsot szeretnĂ©l kĂ©rni, Ă©rdeklƑdnĂ©l csatlakozz Facebook-csoportunkhoz.
Ha még nem tetted meg Like-old Facebook oldalunkat is.

KategĂłriĂĄk: BLOG

0 hozzĂĄszĂłlĂĄs

Vélemény, hozzåszólås?

Avatár helyƑrzƑje

Az e-mail cĂ­met nem tesszĂŒk közzĂ©. A kötelezƑ mezƑket * karakterrel jelöltĂŒk